Тъй като инсталирането интелигентни водомери за дистанционно отчитане ще се извършва главно за сметка на потребителите, те трябва да бъдат убедени в необходимостта от инсталиране на такива водомери. Това важи особено за бедните. Трудно е да се убедят потребителите да закупят водомер, много по-скъп от обикновено, без особена причина.
Съществуващите организации
Доставчици на чешмяна вода не могат да обработват количеството информация, която ще идва от интелигентни измервателни уреди.
Инсталирането на интелигентни водомери за дистанционно отчитане на показания изисква не само течаща вода, но и електричество. Има интелигентни измервателни уреди, които работят с автономни източници на енергия, но има и такива, които изискват електричество.
Ако интернетът обаче е нестабилен, са възможни грешки при предаването на данни.
Потребителите, особено по -старото поколение, може да се затруднят да работят с тези устройства. Тъй като не всеки разбира съвременните технологии, не всеки веднага ще може да овладее работата на тези измервателни уреди.
Плюсове и минуси на интелигентните измервателни уреди в частна къща
Има някои нюанси при инсталирането на интелигентни водомери за дистанционно отчитане на показания в частна къща. Условията за монтаж в частна къща се различават от апартаментите, така че тук трябва да вземете предвид всички положителни и отрицателни аспекти на такава инсталация:
Самият интелигентен водомер взема показания и ги предава на организацията – доставчика на вода. Няма нужда да посещавате комунално предприятие, интелигентната система ще направи всичко за потребителя.
Интелигентен водомер за топла вода не е необходим за инсталиране в частна къща. В частния сектор обикновено няма топла вода, следователно не е необходим водомер за топла вода.
Такъв водомер може да бъде свързан към система за интелигентен дом. В днешно време много инсталират системи за интелигентен дом в домовете или апартаментите си. Когато в тази система се въведе интелигентен водомер, става възможно не само да се вземе предвид и анализира консумацията на вода, но и да се контролира водоснабдяването у дома.
Възможност за периодично отваряне и затваряне на клапана, за да се предпази от подкисляване. Това е особено важно при работа в кладенец с висока влажност.