Огнеупорна защита чрез боя

Колко е важно да имаме огнеупорна защита?

Огнезащитните бои са необходими като защитен етап от мерките за огнеустойчивост на сгради, конструкции и комуникации. Обработката за забавяне на огъня за намаляване на границите на запалимост и устойчивост на огън за различните материали и дизайни е различна. Тази боя създава огнеупорна защита срещу разпространението на огъня.

Огнеупорната обработка на конструкциите след повърхностна обработка предотвратява по-нататъшното разпространение на пожар и продукти от горенето. За да направите това, използвайте състави, бои, лакове с огнеустойчивост от 45 до 90 минути.

Огнезащитните бои /покрития се използват за:

  • за противопожарна обработка на дървени конструкции;
  • противопожарна защита на метални конструкции;
  • противопожарна защита на въздуховоди и кабели;

Огнезащитната ефективност за метал, в зависимост от времето, необходимо за нагряване до 500 градуса, се разделя на 7 групи.

Първата група огнезащитна боя се нуждае от максимално възможно време от повече от 150 минути, след това периодът от време се намалява до минимум 15 минути за група номер 7.

Групи на огнеустойчивост за дървесина – 3. Пожарозащитата на дървени конструкции с огнезащитни бои от тези групи води до различна загуба на тегло на суха дървесина, когато е изложена на огън.

Огнеупорна група 1 – загуба на тегло до 9%, огнеупорна дървесина от 2-ра група, загуба на тегло до 25%.

Ниското качество на огнеупорната обработка на дървесината води до загуба на тегло над 25%. В този случай няма противопожарна защита.

Какво представляват огнезащитните бои и за какво се използват?

Огнезащитната боя има състав, който намалява опасността от пожар на различни материали и конструкции. Под въздействието на високи температури съставът на огнезащитната боя се активира и предпазва структурата, въпреки че в повечето случаи структурата не изглежда да има никаква видима защита, покривният слой първоначално не се вижда. Слоят огнезащитна боя, с който е покрита повърхността, започва да работи, когато е изложен на открит огън, той се променя и образува вид огнеупорна защита или „възглавница“ и освобождава от себе си специални вещества, които не позволяват на огъня да се разпространява през конструкцията, а някои дори подрискат и спират огъня.